• Czytanie rozwija wyobraźnię

• W tym roku szkolnym uczniowie klas I-VI uczestniczą w projekcie czytelniczym "Czytanie rozwija wyobraźnię", stworzonym przez panią Annę Prusinowską i Jolantę Bałdyga. Projekt polega na czytaniu bajek i książek uczniom klas I-VI przez innych uczniów. Czytanie odbywa się w dwóch grupach podczas zajęć świetlicowych i trawa 15-20 minut. Dzieci spotykają się dwa razy w tygodniu w poniedziałek i w środę w godzinach 7.30 – 7.50. Po przeczytaniu bajki lub książki powiadają co zapamiętały lub wymieniają się swoimi spostrzeżeniami na temat książki. Pomysł z czytaniem bajek  bardzo się uczniom podoba.

Przeczytane bajki w klasach I-III w miesiącu wrześniu:

• Uporczywe Koty,
        • Mała Syrenka,
        • Pomidor,
        • Królewna Śnieżka

Najbardziej aktywną osobą, która czytała we wrześniu był Piotr Łempicki uczeń klasy III.

Przeczytane pozycje w klasach  IV-VI w miesiącu wrześniu:

• Dynastia Miziołków,
        • Legendy Polskie
        • Mikołajek

Najbardziej aktywną osobą, która czytała we wrześniu był Paweł Dąbkowski uczeń klasy VI.

LIST O MOJEJ MIEJSCOWOŚCI:

Cześć Krystian !

Co u Ciebie słychać? Czy jesteś zdrowy? U mnie wszystko w porządku.

Piszę do ciebie, ponieważ chciałbym Cię zaprosić do spędzeniu kilku dni w mojej rodzinnej wsi. Kuzie są położone przy głównej drodze, z każdej strony otoczone są pięknymi lasami. Teraz jesienią jest tu bardzo kolorowo. Choć moja miejscowość jest przy głównej drodze, mamy tu ciszę i spokój. Jest również czyste i świeże powietrze.
           Od mojego domu mam nie daleko las. Będziemy mogli iść sobie na spacer albo pojechać rowerami. Pokazałbym Ci piękne miejsca w okolicy. Zobaczyłbyś również nasz kościół i dzwonnicę. To już zabytki, są drewniane i zbudowane w 1921 r. są bardzo piękne i z zewnątrz i w środku jest piękna drewniana ambona, w kształcie łodzi i wiele innych ciekawych rzeczy. Naprawdę warte obejrzenia. Pokazałbym Ci też historyczne miejsce, ważne dla naszej miejscowości. To mogiła powstańców styczniowych. Chodzimy tam całą szkołą zapalać znicze. Już pisałem Ci o rowerach, ale są też miejsca gdzie można jeździć na rolkach. No i moje ulubione miejsce – boisko szkolne, gdzie można grać w piłkę. Możemy też pójść do biblioteki pograć w piłkarzyki albo na Xboxie.          Mam nadzieję, że zastanowisz się nad moją propozycją. Porozmawiaj z rodzicami o przyjeździe i daj mi szybką odpowiedź.

Pozdrawiam Igor

ZAPROSZENIE:

Popiołki, 15 października 2016 r.

Drogi Bartku!

Piszę do ciebie, żeby zaprosić Cię do odwiedzenia mojej miejscowości.
          Wieś, w której mieszkam nie jest duża, ale w każdej porze roku zachwyca swym krajobrazem. Na wiosnę wszystko budzi się i rozkwita, co wywołuje podziw. Zapach świeżo skoszonych traw dominuje tutaj przez całe lato. Osobiście uwielbiam tą porę roku. Upalne dni pozwalają spędzać cały dzień na dworze. Można spotykać się z kolegami na boisku, aby pograć w piłkę lub pojeździć na rowerze. Po za tym w wakacje można pływać w basenie oraz się opalać. Gdy nadchodzi jesień liście na drzewach zmieniają barwę, a wtedy wieś zmienia się nie do poznania.
            Mam nadzieje, że skorzystasz z mojego propozycji i odwiedzisz mnie jak najszybciej. Jak przyjedziesz sam zobaczysz jakie tu są piękne rzeczy.

Dominik

Przeczytane bajki w klasach  I-III w miesiącu październiku

• Czerwony Kapturek
        • Dinozaury
        • Zaczarowana Lampa Alladyna
        • Stefek Burczymucha

Najbardziej aktywną osobą, która czytała w październiku był Piotr Łempicki uczeń klasy III

Przeczytane bajki w klasach  IV-VI w miesiącu październiku

• Dynastia Miziołków – kontynuacja

Najbardziej aktywną osobą, która czytała we wrześniu był Dominik Mucha uczeń klasy VI

Miesiąc listopad

Dinozaury
        Król Maciuś I
        Biała Owieczka

Najbardziej aktywnymi czytelnikami byli uczniowie klasy III

Ania z Zielonego Wzgórza – fragmenty

Najbardziej aktywnymi czytelnikami byli uczniowie klasy IV.

Miesiąc Grudzień
        Barbórka – wierszyki
        Św Mikołaj – opowiadanie,
        Zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia – opowiadanie
        Wszystkie dzieci uczestniczące w projekcie pięknie czytały.

Ania z Zielonego Wzgórza – kontynuacja
        Uczniowie klas IV-VI zastosowali kolejkę według kolejności alfabetycznej.

Miesiąc Styczeń

Pan Samochodzik
        O szczupaku z Gopła
        Co wiemy o zwierzętach?
        Kukuryku na patyku – opowiadnie
        Najbardziej aktywnymi czytelnikami klas I-III byli : Emilia Gawrych i Piotr Łępicki

Ania z Zielonego Wzgórza – kontynuacja
        Uczniowie klas IV-VI  zastosowali kolejkę alfabetyczną w czytaniu książki.

Podsumowanie projektu  "Czytanie rozwija wyobraźnię"

I półrocze

W roku szkolnym 2016/2017 był realizowany projekt czytelniczy "Czytanie rowija wobraźnię" Projekt ma na celu  podniesienie jakości czytania w naszej szkole oraz korzystanie z zasobów biblioteki szkolnej i zachęcenie uczniów do czytania ulubionej literatury. Czytanie odbywa się w dwóch grupach wiekowych klasy I-III oraz IV-VI podczas zajęć świetlicowych i trwa 15 minut. Książki uczniowie wybierają sami.  Koordynatorkami projektu są pani Anna Prusinowska oraz Jolanta Bałdyga. W ramach naszych spotkań uczniowie klas IV – VI wystawili sztukę "Demeter i Kora", która była pokazana przedszkolakom i wzbudziła duże zainteresowanie. Oprócz tego uczniowie wykonują różne prace pisemene związane z książką. W porozumieniu z wychowawczyniami klas I-III  uczniowie klas młodszych korzystają z kącika czytelniczego stworzonego przez panie klas I-III oraz ich zasobów czytelniczych.

Kierunki do dalszej pracy:

- dalej kontynuować realizację celów zawartych w projekcie;

Jolanta Bałdyga
        Anna Prusinowska