Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – 5 grudnia
Wolontariat działa w naszej szkole już od dziesięciu lat. Przeprowadziliśmy wiele ważnych akcji charytatywnych, nawiązaliśmy współpracę z ciekawymi ludźmi i instytucjami. Celem naszych przedsięwzięć jest pomoc każdemu, kto tego potrzebuje. Aby przypomnieć sens naszych działań właśnie 5 grudnia zostały przeprowadzone warsztaty dla klasy V – VI. Podczas tego spotkania uczniowie mieli okazję uporządkować swoją wiedzę na temat wolontariatu oraz posłuchać ile dobrego niesie ze sobą ta idea. Dzieci zapoznały się również z akcją do której przystąpiliśmy w grudniu. Jest to zbiórka środków czystości dla Hospicjum Świętego Ducha w Łomży. Zachęcamy wszystkich do udziału. Przez dwa miesiące zbieramy papier toaletowy oraz ręczniki papierowe aby je przekazać mieszkańcom. Dla nas to tak niewiele, a dla innych dużo. Przyłączajcie się by nieść wszędzie dobro.
Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu
WIZYTA W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ W ŁOMŻY
04 grudnia 2017 roku uczniowie klas I – III z naszej szkoły po raz pierwszy gościły w Bibliotece Pedagogicznej w Łomży. Panie z biblioteki przygotowały dla nas spektakl japońskiego teatru książki Kamishibai, prezentację filmów edukacyjnych w wydziale zbiorów specjalnych oraz mieliśmy możliwość zwiedzenia bibliotecznych magazynów. Mogliśmy wyszukać różne książki na bibliotecznych półkach jak również zobaczyć najstarszą książkę znajdującą się w bibliotece.
Mobilna biblioteka dla uczniów w całej Polsce
Biblioteka, w której uczniowie z całej Polski znajdą lektury do szkół podstawowych i liceów. Nie będą musieli wyrabiać sobie kart ani stać w kolejkach. Nie grozi im, że ktoś ich ubiegnie i wypożyczy książkę przed nimi – lektur starczy bowiem dla wszystkich, a wypożyczonych książek w ogóle nie trzeba będzie zwracać do biblioteki. Niemożliwe? Taką bibliotekę od dziś można znaleźć w Internecie na platformie http://lektury.gov.pl/
Uczymy się języka angielskiego i niemieckiego z Insta.Ling-iem
Od 1 października 2017 roku nasza szkoła uczestniczy w programie edukacyjnym „Insta.Ling dla szkół”. Program jest skierowany dla uczniów klas II – VII, pomaga w nauce języków obcych między innymi języka angielskiego i niemieckiego oraz języka polskiego. Uczestnictwo w programie „Insta.Ling dla Szkół” daje bezpłatny dostęp do systemu dla nauczyciela, uczniów i rodziców. Uczniowie pracują z Insta.Ling przede wszystkim w domu. Insta.Ling jest dostępny jako strona www. Nauczyciel przydziela słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają je w domu. Wystarczy 10 minut dziennie aby, dziecko utrwalało pisownię i wymowę słówek. Jest to świetna zabawa, mile i pożytecznie spędzony czas.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania tej strony: instaling.pl
Obchody Dnia Patrona – Janusza Korczaka
„…Mamy prawo błądzić i radośnie dążyć do prawdy…” – tymi słowami Naszego Patrona Janusza Korczaka rozpoczęliśmy świętowanie jego imienin w dniu 20 listopada. Wszyscy bardzo dobrze wiemy kim był „Stary Doktor”. Z zawodu lekarz, pedagog, a przede wszystkim obrońca praw dzieci.
W kalendarzu 20 listopada to również Dzień Praw Dziecka którym, nasz patron poświęcił całe życie. Ten dzień w szkole też był świętowany bardzo uroczyście. Najpierw uczniowie klas IV-VII wytężali swoje umysły podczas konkursu wiedzy o Januszu Korczaku. Potem odbył się pokaz filmu „Król Maciuś I”. O godzinie 12.00 klasa VI przedstawiła apel poświęcony patronowi „ Korczakowi – Dzieci”.
Apel 11 listopada
W dniu 10 listopada 2017 r. uczniowie zebrali się na apelu z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności.
11-ty listopada to wielka data - symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, wiary i zwycięstwa.
Uczniowie klasy V przypomnieli najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce prawie 100 temu. Umieszczali na gazetce, to co kojarzy się z Polską i patriotyzmem- tym dawnym i dzisiejszym. Jako pierwsze pojawiły się: flaga, godło i hymn. Następnie ważniejsze daty i wydarzenia. Skojarzenia z polską historią są smutne, ponieważ Polska była w niewoli 123 lata. Żył jednak polski naród i jego kultura. Polakom bardzo zależało, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju. Wyzwolili nasz naród spod jarzma zaborców. Brali udział w powstaniach: kościuszkowskim, listopadowym, styczniowym, tworzyli Legiony Polskie we Włoszech. Kosztowało to ich
ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE…
Dnia 27 października 2017r. odbył się 24 Konkurs Piosenki zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej. Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół: z Dobrego Lasu, Zbójnej i Kuzi. Z naszej społeczności szkolnej do udziału w konkursie zostały wytypowane cztery uczennice klasy VI.
Zadaniem wykonawców było zaprezentowanie umiejętności wokalnych w przygotowanym utworze. Konkurs zakończył się pomyślnie dla naszych reprezentantek. Wygrałyśmy!!! Radość była ogromna kiedy komisja ogłosiła wyniki konkursu. W kategorii klas IV-VI nasze uczennice zajęły poszczególne miejsca:
„Śniadanie daje moc” - 8 listopada 2017
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
„Śniadanie daje moc” to program promujący zasady zdrowego odżywiania i zwiększający świadomość na temat roli pierwszego posiłku w diecie dziecka. Nasza szkoła bierze udział w realizacji tego projektu. W związku z tym 8 listopada obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania.
Uczniowie klas I - III wraz z wychowawczyniami utworzyli Kluby Śniadaniowe, w ramach których przygotowywali pyszne i zdrowe śniadanie. Omawiali także w jaki sposób taki posiłek powinien być skomponowany, a także zalety jakie płyną ze zdrowego odżywiania. Dzieci poznały 12 zasad zdrowego odżywiania z których najważniejsze brzmi „Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem”.
Klasa III przyrządziła dwie zdrowe sałatki ze świeżych warzyw. Klasa I
Porządkowanie pomnika powstańców styczniowych
30 października 2017 roku, wybraliśmy się, aby uporządkować Miejsce Pamięci Narodowej. Obiekt znajduje się w lesie przy drodze Popiołki- Charubin. Jest on poświęcony powstańcom poległym w czasie powstania styczniowego 1863 roku. Mogiła ziemna jest otoczona betonowym płotem. Wewnątrz znajduje się betonowy obelisk z tabliczką upamiętniającą: „Miejsce straceń bohaterów 1863 r. w 120 rocznicę wdzięczni rodacy”. Na mogile jest płyta upamiętniająca z krzyżem. Do pomnika prowadzi usypana z kamieni alejka, obsadzona ozdobnymi krzewami. Obok rosną sosny, niektóre pamiętające wydarzenia z minionych lat.
Chłopcy z klasy VII starannie uporządkowali obiekt z jego otoczeniem. W miejscu straceń złożyli wiązankę z czerwonych róż, zapali białe i czerwone znicze ułożone w kształt krzyża.
Minutą ciszy i krótką modlitwą uczciliśmy tych, którzy odeszli abyśmy my mogli żyć, uczyć się i pracować w wolnym kra
Ślubowanie uczniów klasy pierwszej
Uczniowie klasy pierwszej przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.
27 października 2017 roku od samego rana panowała świąteczna atmosfera w szkole. Uczniowie klasy pierwszej ubrani w świąteczny strój galowy, przepiękna dekoracja, przygotowany sprzęt nagłaśniający - to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.
Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Pan dyrektor szkoły powitał gorąco rodziców, nauczycieli uczniów, a szczególnie serdecznie klasę pierwszą, którym "oddał głos". Dzieci z maleńką tremą zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie. Po burzy oklasków, w odświętnych strojach, w granatowych biretach na głowach pierwszacy błysnęli talentem. Znajomość patrona szkoły, pięknie zaśpiewane piosenki, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśnicz
Zajęcia techniczne w klasie II
Szkoła to nie tylko "słupki", liczby czy czytanki. Czasem zamienia się w kuchnię regionalną. W miłej (i nieco gwarnej) atmosferze uczniowie klasy II podzielili się na grupy odpowiedzialne za wypiek ,,Fafernuchów”. Jedni wyrabiali ciasto, inni wałkowali i wkładali ciastka do piekarnika. Następnie odbyła się wspólna degustacja ciasteczek.
Dzieci zgodnie stwierdziły, iż były przepyszne. Wyraziły chęć, aby podobne zajęcia odbyły się raz jeszcze.
Lekcja historii z Panią Poseł na Sejm RP Bernadetą Krynicką
W dniu 19 października 2017 r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kuziach, odbyło się kolejne z cyklu spotkanie uczniów ze znanymi osobami ze świata sportu, kultury i polityki. Tym razem gościem, który poprowadził lekcje historii dla uczniów klas starszych, była pani poseł Bernadeta Krynicka.
Wiele lat pracowała jako pielęgniarka w łomżyńskim szpitalu, później została wybrana do pracy w samorządzie powiatu, a od 2015 r. posłanka na Sejm RP VIII kadencji.
Dzień Edukacji Narodowej 2017
Nauczyciel… to jedna
z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie,
bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarować to,
co w nim najlepszego cudzym dzieciom?
D. Beisser
13.10.2017 r. w naszej szkole świętowaliśmy przypadający na 14 października Dzień Edukacji Narodowej. W tym dniu odbyły się skrócone zajęcia lekcyjne, zakończone uroczystą akademią, przygotowaną przez uczniów klasy V oraz VI pod czujnym okiem pani Gabrieli Prusińskiej. O godzinie 11.45 na górnym korytarzu szkoły, zgromadziła się cała społeczność szkolna, po czym rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Wprowadzono Poczet Sztandarowy oraz odśpiewano hymn. Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły pan Dariusz Koziej, który podkreslił rolę nauczyciela w rozwoju ucznia oraz złożył najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom oświaty. Po części oficjalnej, odbyła się część artystyczna. Uczniowie śpiew
Święto Pieczonego Ziemniaka 2017
29 września 2017 r. w naszej szkole odbyło się „Święto Pieczonego Ziemniaka”. W tym dniu zajęcia lekcyjne odbyły się do godziny 11.30, po czym uczniowie wraz z wychowawcami oraz nauczycielami udali się na plac szkolny, gdzie mogli skosztować upieczonych w ognisku ziemniaków oraz grillowanych kiełbasek. Po degustacji wszyscy uczniowie mogli aktywnie spędzić czas rozgrywając mecz piłki nożnej, bawiąc się na placu zabaw w różnorodne gry i zabawy ruchowe.
Projekt unijny w SP Kuzie
Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kuziach bierze udział w projekcie „Kierunek kompetencje- program rozwijania kompetencji kluczowych uczniów szkół podstawowych województwa podlaskiego”
Działania prowadzone w ramach projektu:
Wsparcie wdrożeniowe w szkołach podstawowych na potrzeby wprowadzenia zmian w obszarze kształcenia kompetencji kluczowych
Bo w przedszkolu fajnie jest...
„Przedszkole to jest mały światek
Dla dzieci do siedmiu latek.
Małe tutaj są stoliki
Małe krzesła, foteliki.
Bo tu wszystko jest maleńkie
Tyci, tyci, tyciusieńkie…”Przedszkole to miejsce , które niewątpliwie wprowadza dziecko w nowy etap życia, pozwalający zaspokoić ciekawość otaczającego świata. To instytucja, która jest integralną częścią wychowania, pomiędzy rodzicem a wychowawcą, skupiająca się na dobru małego dziecka. Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej jest momentem przełomowym w życiu trzylatka, dlatego aby pomóc zminimalizować stres i obawy pierwszych dni pobytu w placówce, organizowane są zajęcia adaptacyjne oraz integrujące grupę. Wychowawczyni grupy pani Jolanta Siwik, przywitała każdego przedszkolaka poprzez podanie ręki oraz piosenką. Kolejnym etapem były zabawy ruchowe i zabawy ze śpiewem na dywanie oraz dowolne zabawy w kącikach zainteresowań. Dzieci
Sprzątanie Świata 2017
13 września 2017 roku uczniowie naszej szkoły wraz nauczycielami, już po raz kolejny uczestniczyli w ekologicznej akcji „Sprzątanie Świata”. O godzinie 10.00 wszyscy uczniowie wraz z opiekunami oraz panem leśniczym, spotkali się na placu przed budynkiem szkoły, aby ustalić podział grup, które następnie udały się w wyznaczone rejony do porządkowania. Oddziały przedszkolne porządkowały teren przy szkole natomiast pozostałe grupy robiły porządki dróg prowadzących do pobliskiego lasu. Dzięki słonecznej pogodzie akcja przebiegała bardzo sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające. Zwieńczeniem naszej pracy było ognisko, zorganizowane przy leśniczówce. Dzieci mogły odpocząć i pobawić się na polanie oraz zjeść upieczone na grillu kiełbaski.
Inauguracja Roku Szkolnego 2017/2018
„Za Nami wakacje już,
przed Nami rok szkolny tuż.
Za Nami wędrówek czar,
przed Nami klasowy gwar!”
4 września w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kuziach, nastąpiła inauguracja Roku Szkolnego 2017/2018. Uroczystości szkolne poprzedziła uroczysta msza święta w Kościele Parafialnym MBR w Kuziach. O godzinie 10.00 w budynku szkoły rozpoczęto oficjalną część od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie Pan dyrektor Dariusz Koziej powitał wszystkich zgromadzonych oraz przedstawił podstawowe kierunki pracy szkoły, po czym pożyczył uczniom wiary we własne możliwości, a nauczycielom i rodzicom wytrwałości w codziennej pracy z dziećmi. Po Wystąpieniu Pana dyrektora wszyscy udali się do klas na spotkania z wychowawcami. W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki.
73 rocznica bitwy pod Piasutnem - Żelaznym
W dniu 2 lipca uczniowie wchodzący w skład pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kuziach uczestniczyli w uroczystych obchodach 73 rocznicy bitwy pod Piasutnem Żelaznym. Mimo iż, pogoda nie dopisywała, padał deszcz i było zimno - Maksymilian Pac, Paulina Bolc i Natalia Trzcińska wzorowo reperezentowali szkołę.
Program uroczystości przedstawiał się następująco:
11:00 - apel poległych na cmentarzu w Łosewie,
11:30. - poświęcenie Krzyża przy pomniku w Piasutnie- Żelaznym,
12:00 - Msza Święta Polowa
13:30 - Inscenizacja wydarzeń historycznych z 1944 roku.
Nasi uczniowie poszerzyli swoją wiedzę historyczną na temat wydarzeń związanych z miejscowością która znajduje się blisko Kuzi oraz osób które, tam zginęły.
Godziny dzwonków
Czwartek 21.11.2024Kalendarz
brak danychDzień Bezpiecznego Internetu
Laboratoria przyszłości
Więcej informacji na temat inicjatywy edukacyjnej w zakładce Aktualności.