• Światowy Dzień Ziemi

• Dzień Ziemi (Earth Day) obchodzony w dniu 22 kwietnia to największe ekologiczne święto świata. To coroczne wydarzenie organizowane jest w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana 50 lat temu, w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.

Wiele krajów obchodzi Dzień Ziemi zgodnie z proklamacją ONZ w dniu równonocy wiosennej, która przypada 20 lub 21 marca. Dodatkowo ONZ wyznaczyło datę 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje zbierania śmieci oraz sadzenia drzew. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody czy globalne ocieplenie.

Organizatorzy zaangażowani w obchody tego dnia pochodzą z ponad 190 krajów na całym świecie i skupieni są w organizacji Earth Day Network z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce tradycje związane z obchodami tego dnia są nieco krótsze, ponieważ Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Wtedy to zaczęły powstawać organizacje pozarządowe, które zajęły się popularyzującą ekologii.

Nasza szkoła obchodzi Dzień Ziemi co roku organizując apele i różne działania proekologiczne. W tym roku postanowliśmy ogłosić konkurs na projekt klasowy pt. : Ekoozdoba szkoły . Ozdoba miała  być wykonana z materiałów śmieciowych typu plastikowe butelki, nakrętki, puszki itp. Uczniowie bardzo poważnie podeszli do wykonania projektu, wykazując się dużą kreatywnością i pomysłowością. Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy IV i V .

Zapraszamy do naszej galerii.

Koordynatorzy akcji :

J. Bałdyga

A. Skorupska

G. Prusińska

• Najpiękniejsza Kartka Wielkanocna

•     Nasi najmłodsi uczniowie wraz z rodzicami wzięli udział w przedszkolnym konkursie "Najpiękniejsza kartka wielkanocna". Wszystkie prace były zachwycające, przedszkolaki włożyli w nie wiele wysiłku. Nagrody oraz dyplomy wręczył pan dyrektor Wojciech Zwierciadłowski. Gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom konkursu.

A. Skorupska

G. Prusińska

• Światowy Dzień Zdrowia - 07.04.2022

• Święto, w którego trakcie w sposób szczególny zwracamy uwagę na problemy zdrowotne społeczeństw na całym świecie. To także dzień wszystkich tych, którzy za swoje powołanie uznali niesienie pomocy drugiemu człowiekowi w trudnym czasie choroby. Każdego roku motyw przewodni święta poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie. W 2022 r. obchodzone jest pod hasłem Our planet, our health – Nasza planeta, nasze zdrowie". WHO tego dnia skupi globalną uwagę na pilnych działaniach niezbędnych do utrzymania ludzi i planety w zdrowiu oraz wspierania ruchu na rzecz tworzenia społeczeństw skoncentrowanych na dobrobycie. My tradycyjne dołączyliśmy do tej akcji. Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/wsse-warszawa/swiatowy-dzien-zdrowia-2022

Bałdyga J.

• „Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna”

• Konkurs był adresowany dla uczniów klas I – III, który miał na celu:

• kontynuowanie tradycji wykonywania ozdób świątecznych,
            • prezentacja ozdoby świątecznej, jako elementu uwzględniającego tradycje Świąt Wielkanocnych,
            • rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień manualnych i plastycznych dzieci,
            • kształtowanie aktywnej i twórczej postawy dzieci wobec sztuki i tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresu Wielkiej Nocy.

Powołana komisja dokonała oceny ozdób i wyłoniła laureatów.

I miejsce – Kornelia Lutrzykowska klasa II

II miejsce – Amelia Chrostek klasa III

III miejsce – Gabriela Bandzul klasa II

Wyróżnienie – Izabela Giers klasa III

Ponadto komisja przyznała nagrody pocieszenia dla: Sebastiana Wieńczek, Leny Gregorczyk, Aleksandry Gawrych, Wiktorii Kijek, Leny Kowalczyk, Amelii Nadolnej, Julii Pokornickiej, Moniki Gawrych.

Gratulujemy wszystkim laureatom a ich prace będą dekoracją naszej szkoły. Zapraszamy do obejrzenia prac.

M. Lutrzykowska, M. Marcińczyk, B. Ksepka

• WIOSNA W NASZYCH SALACH LEKCYJNYCH

• Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najbardziej wiosenną salę lekcyjną. Wszyscy zabrali się do pracy. Uczniowie tworzyli wiosenne girlandy, kwiaty, dekoracje, wykorzystywali różne techniki. W naszej szkole zrobiło się bardzo wiosennie. Wybór  wiosennej sali nie był łatwy. Po wielu namysłach zwycięstwo otrzymali:

Kategoria I-III

sala nr 2 – klasa I, wychowawca p. B. Ksepka

Kategoria IV – VIII

sala nr 4 – klasa IV, wychowawca p. T. Piaścik

• Z WIZYTĄ W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ZBÓJNEJ

• Nasze przedstawienie ,,Czerwony Kapturek” bardzo się dzieciom podobało, więc postanowiliśmy wyruszyć z nim dalej. Pojechaliśmy do Szkoły Podstawowej w Zbójnej, gdzie uczy się wielu uczniów z Ukrainy. Bardzo chcieliśmy też im zrobić przyjemność. Występ aktorów był zaskoczeniem, wilk narobił niektórym strachu. Było wiele radości oraz zabawy. Nasi mali aktorzy zasłużyli na ogromne brawa, a także słodki poczęstunek przygotowany przez nauczycieli ze Zbójnej. Było nam bardzo miło. Dziękujemy za gościnność.

Anna Jankowska

• Lapbooki klasy II i III

• Uczniowie klasy II i III wykonali swoje pierwsze lapbooki będące podsumowaniem pracy z lekturą J. Bednarek pt. "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych )”.  Książka Justyny Bednarek bardzo spodobała się dzieciom, głównie za sprawą poczucia humoru oraz niesamowitych historii skarpetek, które wyruszają w świat i robią wielkie kariery. Efekty  pracy uczniów robią ogromne wrażenie, o czym każdy może się przekonać, oglądając zamieszczone zdjęcia. Ledwo skończyliśmy pierwszy lapbook a już wszyscy pytali, kiedy będziemy robić następny.

M. Lutrzykowska

M. Marcińczyk